BLOG

  • Data dodania: 03.02.2020
  • Tagi: biura nieruchomości rzeszów, biuro nieruchomości rzeszów, estate agent, estate agents, nieruchomości rzeszów, pośrednik nieruchomości, realagent
Wynajmujesz swoje pierwsze mieszkanie? Zobacz co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać pierwszego Najemcy

1. Czym się zajmuje, gdzie pracuje Twój przyszły Najemca.
Warto zweryfikować czy osoba zainteresowana pracuje, jeśli tak to w jakim wymiarze godzin. Pozwoli Ci to ocenić na ile w perspektywie czasu będzie wypłacalny. W niektórych przypadkach możesz też poprosić o dokument potwierdzający zatrudnienie w danym zakładzie pracy.

2. Kim jest Najemca?
Zawsze warto dowiedzieć się o zainteresowanej osobie jak najwięcej. Zdecydowanie najistotniejszą kwestią jest to czy będzie mieszkał sam (jeśli nie – ujmujemy w umowie wszystkich lokatorów), czy ma zwierzęta, nałogi. Im więcej dowiesz się przed finalnym podpisaniem umowy – tym lepiej.

3. Jakie są rodzaje umów najmu?
Umowa najmu może mieć różne formaty i może się różnić się wieloma aspektami. Dodatkową formą zabezpieczenia jest też najem okazjonalny, który w dużej mierze zabezpiecza właścicieli dzięki temu, że Najemca wskazuje miejsce gdzie w razie ustania umowy najmu będzie mógł się wyprowadzić. Istotne jest, aby umowa regulowała takie aspekty jak płatności, obowiązki stron, terminy wypowiedzeń i wiele innych mniejszych zapisów, które finalnie mogą okazać się bardzo istotne przy ewentualnych sporach.

4. Ustal dokładny podział obowiązków
Jeżeli decydujesz się wynająć komuś mieszkanie, dokładnie ustal kto za co odpowiada. Często lokatorzy wymagają interwencji w nawet błahych sprawach, trzeba pamiętać, że większość drobnych napraw leży po stronie Wynajmującego. Natomiast naprawy o charakterze generalnym leżą po stronie Wynajmującego. Pamiętaj także o dokładnie sporządzonym protokole zdawczo-odbiorczym, to pomoże uniknąć niedomówień przy przekazywaniu mieszkania.